SM-kval

Här redovisas samtliga som klarat kvalgränserna till respektive mästerskap.
Observera att den slutliga uttagningen görs av prestationsrådet!
För att se den slutliga uttagningen och eventuella extra grenar går ni till
respektive SM-sida där hela truppen med aktiva, ledare och coacher presenteras!
Mästerskapen kan ni sedan följa på dessa sidor!
  

SM-SIDOR  
SM Uddevalla
Mångkamps-SM Kil
JSM-USM15 Sollentuna
USM 16-17 Ljungby

Vi har klarat kvalgränsen till SM i Uddevalla den 28-30 juni
  
Sista registreringsdag för intresseanmälan 13/6
Sista nomineringsdag 16/6

Senast uppdaterad 22/5
   
Sb-kval Pb Rank År Klass Namn Gren Tävlingsplats
68.17 70.87 1998 K Grete Ahlberg Slägga Malmö
4.91 5.10 2003 M Teo Borgius Stav Natchitoches, USA
  46.08 56.97 1980 M Matt Brown Diskus Melbourne, AUS
43.92 43.92 2006 K Maggie Dahllöf Spjut Västerås
14.98 16.28 1990 M Erik Ehrlin Tresteg Malmö
24.72 24.72 2009 K Gwen Fagerström 200m Västerås
21.50 21.50 2006 M Elias Kapell 200m Västerås
7.36 7.36 Längd Malmö
14.80 14.80 2003 M Markus Moberg 110mh Västerås
10.69 10.38 1991 M Dennis Otieno 100m Sollentuna
11.80 11.68 2006 K Esther Sahlqvist 100m Västerås
47.55 47.55 2003 M Martin Sundberg Diskus Huddinge
7.28 7.33 2003 M Niklas Wall Längd Västerås
  
Kom ihåg att intresseanmäla på Sportadmin.
Prestationsrådet är de som slutgiltigt avgör uttagningen
Vi har klarat kvalgränsen till Mångkamps-SM i Kil den 12-14 juli
  
Sista registreringsdag för intresseanmälan 27/6
Sista nomineringsdag 30/6

Senast uppdaterad 19/5
   
Sb-kval Pb Rank År Klass Namn Gren Tävlingsplats
3.199 3.199 2009 F15 Amanda Broberg Rydqvist 6-kamp Enskede
6.130 6.130 2006 P19 Aron Gullberg 10-kamp Enskede
5.248 5.248 2008 P16 Theodor Håkansson 10-kamp Enskede
5.898 5.898 2008 P16 Benjamin Wilkinson 10-kamp Enskede
  
Kom ihåg att intresseanmäla på Sportadmin.
Prestationsrådet är de som slutgiltigt avgör uttagningen
Vi har klarat kvalgränsen till JSM-USM15 i Sollentuna den 2-4 augusti
  
Sista registreringsdag för intresseanmälan 18/6
Sista nomineringsdag 21/7

Senast uppdaterad 19/5
   
Sb-kval Pb Rank År Klass Namn Gren Tävlingsplats
14.77 14.45 2004 M22 Karin Bengtsson 100mh Västerås
12.50 100m Danderyd
38.50 38.50 2009 P15 Jonatan Borg 300m Täby
  4.91 5.10 2003 M22 Teo Borgius Stav Natchitoches, USA
35.45 35.45 2009 F15 Amanda Broberg Rydqvist Spjut Enskede
5.96 5.96 2009 P15 Nicholas Chang Längd Danderyd
43.92 43.92 2006 F19 Maggie Dahllöf Spjut Västerås
24.72 24.72 2009 F15 Gwen Fagerström 200m Västerås
10.17 10.17 80m Danderyd
40.32 40.32 300m Täby
11.17 11.43 Tresteg Västerås
11.81 11.81 2006 F19 Ellen Forsell Kula Falun
47.63 51.75 Slägga Sollentuna
12.60 12.60 2006 P19 Aron Gullberg Kula Enskede
15.67 15.67 110mh Enskede
4.20 Stav Enskede
12.85 12.85 2009 P15 Jumanne Hackett Kula Sollentuna
45.31 45.31 Slägga Sollentuna
3.38 3.62 2004 K22 Alannah Hellstadius Stav Västerås
37.69 37.69 2009 F15 Leia Finbom Höglund Slägga Sollentuna
15.58 15.58 2006 F19 Lii Jabbour 100mh Danderyd
21.50 21.50 2006 P19 Elias Kapell 200m Västerås
7.36 7.36 Längd Malmö
42.72 46.36 2003 M22 Alexander Lindefalk Slägga Västerås
1.59 1.59 2006 F19 Maja McCarthy Höjd Västerås
14.80 14.89 2003 M22 Markus Moberg 110mh Västerås
11.80 11.68 2006 F19 Esther Sahlqvist 100m Västerås
32.60 32.60 2009 F15 Tyra Sternlind Diskus Sollentuna
38.49 38.49 Spjut Sollentuna
47.55 47.55 2003 M22 Martin Sundberg Diskus Huddinge
14.71 14.71 Kula Västerås
38.13 38.13 2005 P19 Adam Torbjörnsson Diskus Sollentuna
10.96 10.96 2003 M22 Niklas Wall 100m Västerås
7.28 7.33 Längd Västerås
  
Kom ihåg att intresseanmäla på Sportadmin.
Prestationsrådet är de som slutgiltigt avgör uttagningen
Vi har klarat kvalgränsen till USM 16-17 i Ljungby den 9-11 augusti
  
Sista registreringsdag för intresseanmälan 25/6
Sista nomineringsdag 28/7

Senast uppdaterad 19/5
   
Sb-kval Pb Rank År Klass Namn Gren Tävlingsplats
46.38 46.38 2007 P17 Christoffer Belec Diskus Sollentuna
50.02 50.02 Slägga Sollentuna
13.05 13.05 Kula Sollentuna
44.08 44.08 Spjut Sollentuna
52.75 56.47 2007 F17 Anna Bergin Slägga Sollentuna
58.57 55.43 2007 F17 Matilda Borg 400m Västerås
2.19,65 2.13,50 800m Västerås
39.95 39.95 2007 P17 Emil Edlund Slägga Huddinge
11.24 11.24 2007 P17 Meso Egenaonu 100m Danderyd
6.69 6.69 Längd Danderyd
4.46 4.55 2007 P17 Quincy Hackett Stav Västerås
4.16 4.16 2008 P16 Theodor Håkansson Stav Täby
55.90 55.90 2007 P17 Hannes Johansson Spjut Sollentuna
1.54,27 1.54,27 2007 P17 Vilmer Karlsson 800m Västerås
49.36 49.36 400m Danderyd
6.79 6.79 2007 P17 Samuel Komesha Längd Danderyd
6.40 2007 P17 Anton Roslund Längd Danderyd
30.02 30.02 2008 F16 Thea Salomonsson Lind Diskus Västerås
44.07 Slägga Sollentuna
13.73 13.73 2008 P16 Ricky Wahlberg Kula Sollentuna
42.23 42.23 Diskus Sollentuna
4.30 4.30 2008 P16 Benjamin Wilkinson Stav Enskede
13.12 13.12 Kula Täby
54.26 54.26 400m Enskede
15.55 15.55 110mh Enskede
40.72 40.72 2008 P16 Albin Wolgast Slägga Sollentuna
39.67 39.67 Diskus Huddinge
  
Kom ihåg att intresseanmäla på Sportadmin.
Prestationsrådet är de som slutgiltigt avgör uttagningen

  SM-nomineringar

  • Om aktiv har som mål att delta på en SM-tävling så ska detta anmälas via SportAdmin här.
  • Nedanstående kvalgränser ska vara klarade innan sista anmälningsdag för deltagande på SM-tävling.
  • Resultaten ska ha uppnåtts vid sanktionerad tävling och på distanser upp till 800m med eltidtagning.
  • Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid SM.
  • Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.
  • Att resultatnivån klarats i god konkurrens.
  • Resultat gjorda vid större tävlingar väger tyngre än mindre, lokala.
  • Resultat gjorda senare på säsongen, närmare in på tävlingarna värderas högre än resultat gjorda under tidig vår.
  • En dialog mellan tränare/Prestationsråd kan bli aktuell i specifika fall som inte är nämnda ovan.
    Prestationsrådet är de som slutgiltigt avgör uttagningen.
  • För att kunna vara aktuell för en SM-tävling krävs att man betalat sina avgifter inom klubben.

Kvalgränser utomhus 2024

KvinnorF 15F 16F 17 F 19 K 22 K
80/100 m10,6513,0013,0012,7512,6512,10
200 mx26,7526,5026,1526,0024,80
300 m43,50xxxxx
400 mx62.5061,7061,2061,0056,80
800 m2.282.272.272.222.222.12
1500 mx5.255.105.004,554.30
2000/3000 m7.2511.4511.3011.00xx
5000 mxxxx18.4517.10
10000 mxxxxx37.00
Hinder5.505.455.457.307.3511.10
Korthäck12,7516.1016,0016,0015,3014,50
Långhäck48,5048,5048,0067,0067,0063,50
Höjd1.541.561.561.581.591.70
Stav2.652.752.853.053.253.70
Längd5.055.105.155.355.405.85
Tresteg10.5010.6010.7011.0011.1012.20
Kula10.7511.0011.2011.2011.5013.20
Diskus30.0028.0029.0033.0033.0044.00
Slägga37.5040.0041.0042.0043.0054.00
Spjut31.0031.0032.0033.0034.5042.50
Mångkamp2800 p3400 p3700 p3800 p3900 p4200 p
MänP 15P 16P 17 P 19 M 22 M
80/100 m9,8511,7011,5511,3011,1510,85
200 mx23,9023,5022,9022,7021,90
300 m39,00xxxxx
400 mx54,5053,5051,5050,5049,20
800 m2.122.07,502.062.001.581.54
1500 mx4.344.284.154.063.54
2000/3000 m6.4010.109.45xxx
5000 mxxx16.1515.3514.30
10000 mxxxxx31.00
Hinder5.207.006.556.406.259.30
Korthäck12,0016,3016,0016,1016,2015,30
Långhäck44,5044,0042,5059,5057,5055,00
Höjd1.721.751.761.831.881.99
Stav3.153.503.703.954.104.75
Längd5.806.056.156.556.707.05
Tresteg11.5011.9012.2513.0013.2514.30
Kula12.5012.0012.2012.2012.5014.90
Diskus38.0035.0036.0036.0039.0046.00
Slägga36.0034.0036.0037.5040.0052.00
Spjut41.0044.0041.5048.0050.0060.00
Mångkamp3500 p4500 p4800 p5300 p5700 p6000 p