RESULTAT
Udda Grenars Kväll 2017-08-08
Enskede IP
Hammarby IF
Uppdaterad: 2017-08-09 00:35
 
M 150m
Finalheat 1-3,38 aug 
Lion Martinez78Spårvägens FK16.762
Klas Skarin77Spårvägens FK17.825
Ken Braesch Andersen94Hammarby IF18.037
Peder Berge79Spårvägens FK18.7213
Per Sandell76Turebergs FK18.9815
Anders Toll61Uppsala LK21.5820

Finalheat 2-3,18 aug 
Vidar Stenqvist00Täby IS16.711
Sabiti Nahimana00Hammarby IF18.269
Richárd Berecaei01Ungern18.6512
Tawsiful Islam00Hammarby IF19.5517
Fredrik Jirlow72Holland20.7719
Szébely Péter98Ungernej start-

Finalheat 3-2,08 aug 
Michael Luxemburg94Täby IS16.913
Bendegúz Timár00Ungern18.148
Patrik Bundschuh01Ungern18.5110
Love Ljungqvist02Hellas FK19.3016
Felix Ekman01Sundbybergs IKej start-

Finalheat 4-1,08 aug 
Árpád Bánóczy02Ungern17.434
Felix Prins00Hammarby IF17.866
Kristóf Szabó99Ungern18.5411
Martin Jacobson97Hammarby IF18.7514
Felix Davidsson Berndtsson96Hammarby IF19.6018


M 600m
Finalheat 18 aug 
Iyuel Ayele99Huddinge AIS 1:22.281
Ben Musore90Hammarby IF 1:22.352
Akile Mehari91Hammarby IF 1:22.473
Jonathan Bergdahl99Huddinge AIS 1:22.964
Daniel Tegbrant00Huddinge AIS 1:23.515
Samiel Berhe98Hammarby IF 1:25.776
Abdullahi Adan98Hammarby IF 1:29.087
Markus Asplund00Huddinge AIS 1:30.099
Per Sandell76Turebergs FK 1:30.3410
10 Per Björkman65Stockholm FTF 1:32.4512

Finalheat 28 aug 
Martin Jacobson97Hammarby IF 1:29.658
Balázs Fesmanh00Ungern 1:31.8411
Hannes Axell97Danderyds SK 1:32.8913
Barnabás Kapusi02Ungern 1:33.3214
Márton Szabó99Ungern 1:33.3815
Felix Davidsson Berndtsson96Hammarby IF 1:34.2016
Kristóf Szabó99Ungern 1:34.9717
Fredrik Jirlow72Holland 1:35.0118
Anders Toll61Uppsala LK 1:39.9219
10 Roger Reinhold61Spårvägens FK 1:40.3620


M 1609m
Final8 aug 
Kalle Brunnstedt95Hammarby IF 4:40.51
Hamid Quanbari95Hammarby IF 4:41.56
Marcus Häggh98Huddinge AIS 4:41.64
Elias Dahl76Hammarby IF 4:53.43
John Strandberg02Bromma IF 5:01.63
Antonio Lavecchia72Huddinge AIS 5:02.32
Håkan Wiman67IF Linnéa 5:33.15
Anders Nyström76Runday IF 5:34.41
Fredrik Eckerström70Spårvägens FKbröt
Joël Jirlow06Hollandej start


M Häck 110m107 cm
Final-1,38 aug 
David Adrian98Huddinge AIS16.64
Anton Johansson93Huddinge AIS18.81


M Häck 300m91 cm
Final8 aug 
Anton Nilsson92Huddinge AIS39.17
Kristian Efremov90Hammarby IF42.64
Dennis Elms Jansson95Huddinge AIS44.19


M Stav
Final8 aug 
Carl Sténson93Hellas FK500
Rasmus Carlsson88KFUM Örebro500
Tom Johansson99KFUM Örebro480
Sebastian Ruthström97Spårvägens FK460
Carl af Forselles01Hellas FK440
Jonathan Karlsson98Täby IS390
Noah Ander01Bromma IF380
Jonathan Howser02Täby IS370
Dennis Fransson Bergetoft92KFUM Örebro0
Carl-Einar Eskonniemi-Söderström99Hellas FK0
Jakob Samuelsson98Hässelby SK0
Erik Thorstensson89Spårvägens FK0

330350360370380390400420430440450460470480490500510
E.Thorstensson-----------xxx
J.Howseroo-oxxx
N.Ander--o-xxo-xxx
J.Karlsson---xo-oxxx
T.Johansson----------oxxoooxxx
C.af Forselles------xoo-oxxx
S.Ruthström--------oxoxoxxoxxx
J.Samuelsson--------xxx
C.Eskonniemi-Söde------xxx
D.Fransson Berget------------
R.Carlsson-------------xo-xxoxxx
C.Sténson-------------o-xoxxx


M Tresteg
Final8 aug 
Erik Ehrlin90Hammarby IF16,23
Péter Székely98Ungern12,51
Mihály Ötvös00Ungern12,18
Timer Zotan92Ungern11,97
Milán Szabó98Ungern11,70
Arthur Abrahamsson01Bromma IF11,60
Dávid Sajgó01Ungern11,35
Balázs Kun-Szabó89Ungern11,15
Máté Lendvai02Ungern10,88

1 2 3 4 5 6 
E.EhrlinX2,315,770,6X2,915,973,116,231,4X2,0
A.Abrahamsson11,582,411,431,311,601,6-X11,401,8
M.Ötvös11,851,311,812,012,182,0X2,7X1,9X1,3
M.Lendvai10,860,710,881,610,851,5
D.Sajgó-X2,311,351,910,662,111,272,0-
M.Szabó11,681,210,570,511,702,2X1,311,582,2-
T.Zotan11,731,011,971,411,781,211,623,111,472,0-
P.Székely12,271,712,291,212,511,411,901,2X2,012,480,0
B.Kun-Szabó10,932,211,151,810,952,29,882,1--


M Diskus2.0 kg
Final8 aug 
Sebastian Ruthström97Spårvägens FK37,92
Hunter S. Mabon69Danderyds SK32,16
Andreas Almlöf95Spårvägens FK29,70
Gabriel Heen95Hässelby SK0,00

1 2 3 4 5 6 
S.RuthströmX36,2336,4537,92--
A.AlmlöfXX29,70X--
H.MabonXX32,16X30,5029,80
G.HeenXXXX--


M Spjut800 g
Final8 aug 
Balázs Kun-Szabó89Ungern41,14
Milán Szabó98Ungern25,79

1 2 3 4 5 6 
B.Kun-Szabó39,8435,09X38,46X41,14
M.Szabó25,7925,4418,03XXX


P19 Diskus1.75 kg
Final8 aug 
Jakob Samuelsson98Hässelby SK46,88
Jacob Krumlinde99IFK Lidingö29,34

1 2 3 4 5 6 
J.Samuelsson44,6346,8844,95---
J.Krumlinde22,2129,34X26,3228,92X


P19 Slägga6.0 kg
Final8 aug 
Jacob Krumlinde99IFK Lidingö46,23

1 2 3 4 5 6 
J.Krumlinde46,17X45,43X46,2341,66


P17 Häck 110m91 cm
Final-1,38 aug 
Dávid Sajgó01Ungern17.42
Balázs Fesmanh00Ungern18.21


P17 Häck 300m84 cm
Final8 aug 
Jonatan Håkansson01Hammarby IF44.82


P17 Diskus1.5 kg
8 aug 
Johannes Lilius01Huddinge AIS40,03
Malex Åkerblom00IFK Lidingö32,37

1 2 3 4 5 6 
M.Åkerblom32,3731,67X31,81XX
J.Lilius38,6635,3139,07X39,6240,03


P17 Slägga5.0 kg
Final8 aug 
Ivar Moisander00Huddinge AIS61,08
Carl Widenholm00Hellas FK44,97

1 2 3 4 5 6 
C.Widenholm40,1841,1940,1242,6841,4344,97
I.Moisander60,4460,8159,2559,3361,08X


P17 Spjut700 g
Final8 aug 
Malex Åkerblom00IFK Lidingö46,78
Jacob Palmerstedt00Hammarby IF44,31
Patrik Bundschuh01Ungern35,40
Dávid Sajgó01Ungern33,00

1 2 3 4 5 6 
D.Sajgó24,0025,2123,1325,9927,3133,00
P.Bundschuh28,4528,6631,7429,2931,9835,40
M.Åkerblom39,20X37,2446,7838,0142,94
J.Palmerstedt44,3142,98XXXX


P15 Hinder 1500m
Final8 aug 
Erik Danielsson02Hammarby IF 5:04.22
William Rune02Bromma IF 6:24.57


P15 Häck 80m84 cm
Final8 aug 
Árpád Bánóczy02Ungernej start


P15 Häck 300m76 cm
Final8 aug 
Viktor Wall03Tyresö FK42.61


P15 Diskus1.0 kg
Final8 aug 
Robin Isaksson02IFK Lidingö42,56
Strix Åkerblom04IFK Lidingö25,61
William Rune02Bromma IF20,42

1 2 3 4 5 6 
R.Isaksson42,56XXXXX
S.Åkerblom21,14X23,62X25,6125,20
W.RuneXXX20,0220,42X


P15 Spjut600 g
Final8 aug 
Strix Åkerblom04IFK Lidingö27,84

1 2 3 4 5 6 
S.Åkerblom24,7122,3625,2227,8427,2222,28


K 150m
Finalheat 1-1,58 aug 
Elisabeth Yohannes Getahun01Hellas FK20.49
Caroline Cedergren02Hellas FK20.96
Lotti Lutter00Ungern21.82
Luca Bátai00Ungern22.05

Finalheat 2-1,38 aug 
Nike Isaksson04IFK Lidingö20.55
Dorka Füleky00Ungern20.87
Vanda Kárpáti02Ungern21.62
Embla Wihk02Hammarby IF21.83
Fruzsina Tóth00Ungern21.89

Finalheat 3-1,98 aug 
Sofia Jäger Stenberg94Sundbybergs IK20.10
Molly Freeman02Hammarby IF20.70
Julia Nilsson03Sundbybergs IK21.40
Kamila Kátai01Ungern21.44
Zsófia Takács03Ungern21.92

Finalheat 4-3,68 aug 
Hanna Adriansson Nordberg92IFK Lidingö18.48
Hanna Tegnér74Bromma IF20.95
Eleonore Gåvsten79Spårvägens FK21.12
Réka Ivanovics03Ungern23.05
Ewa Wahlberg55Uppsala LK31.67


K 600m
Final8 aug 
Ida Holm93Täby IS 1:38.05
Linda Frödin-Glad93IFK Lidingö 1:39.27
Jennie Hurkmans84Turebergs FK 1:39.45
Eleonore Gåvsten79Spårvägens FK 1:40.52
Nike Isaksson04IFK Lidingö 1:42.65
Victoria Psilander03IFK Lidingö 1:43.21
Vilma Hultström00Hammarby IF 1:43.50
Filippa Ramberg97Hammarby IF 1:44.82
Molly Freeman02Hammarby IF 1:45.39
10 Sofia Gåvsten79Uppsala LK 1:46.15
11 Kerstin Sjöqvist56Uppsala LK 2:12.28
12 Ewa Wahlberg55Uppsala LK 2:38.62


K 1609m
Final8 aug 
Hanna Bergström97Huddinge AIS 5:19.14
Frida Sjöberg88LK Roslagen 5:36.19


K Hinder 1500m
Final8 aug 
Karin Modin00Bromma IF 6:32.03


K Häck 100m84 cm
Final-1,38 aug 
Josefine Sandelius94Hammarby IF15.17


K Häck 300m76 cm
Final8 aug 
Victoria Psilander03IFK Lidingö49.61
Josephine Rezene Hjalmarsson00Hellas FK49.82
Kajsa Thorselius01Bromma IF51.80
Emelie From Hoppler02Mälarhöjdens IK54.28
Karin Modin00Bromma IF55.82


K Stav
Final8 aug 
Alva Sundin01Täby IS390
Greta Erlandsson05Rånäs 4H320
Isa Hausmann01Hammarby IF280
Ella Raud01Hammarby IF260
Norah Lind05Hammarby IF260
Alvah Lind05Hammarby IF240
Elena Mitchell96Australien240

240260280290300310320330340350360370380390400
A.Lindoxxx
N.Lindoxoxxx
A.Sundin---------o-xoooxxx
E.Raud-oxxx
G.Erlandsson-oxoxoxooxxoxxx
I.Hausmann-oxoxxx
E.Mitchelloxxx


K Tresteg
Final8 aug 
Lisa Olsson97Hellas FK10,98
Nellie Mide01Bromma IF9,68

1 2 3 4 5 6 
L.Olsson10,722,110,981,810,661,610,942,1X1,510,971,0
N.MideX2,69,171,49,010,6X2,5-9,680,2


K 300m
Final8 aug 
Hanna Lindén01Hammarby IF42.98


F17 Diskus1.0 kg
Final8 aug 
Jonna Geiryd00Huddinge AIS34,07
Stina Gustavsson01Hammarby IF30,39

1 2 3 4 5 6 
S.Gustavsson30,39XX28,7930,2029,00
J.GeirydX32,7834,0731,55X32,51


F15 Häck 80m76 cm
Final-1,58 aug 
Julia Nilsson03Sundbybergs IK12.67
Bilge Kaya02Hellas FK12.83
Hanna Askling02Bromma IF13.72
Kátai Gréta03Ungern14.39


F15 Diskus0.75 kg
Final8 aug 
Sofia Boman02Hässelby SK24,59
Alexandra Karlsson03Mälarhöjdens IK19,70
Embla Wihk02Hammarby IF19,04
Ingrid Hammarberg03Mälarhöjdens IK15,17

1 2 3 4 5 6 
E.WihkX18,60X19,04--
I.Hammarberg15,17X13,7615,1414,79X
S.Boman20,7523,89X24,59X21,24
A.Karlsson18,3317,92X19,7019,0018,82


F15 Slägga3.0 kg
Final8 aug 
Sofia Boman02Hässelby SK45,28
Embla Wihk02Hammarby IF29,89
Ingrid Hammarberg03Mälarhöjdens IK28,62
Alexandra Karlsson03Mälarhöjdens IK25,58

1 2 3 4 5 6 
E.Wihk29,89XX28,46X27,55
A.KarlssonX21,2225,0922,87X25,58
I.HammarbergXX28,62XXX
S.Boman42,2038,9845,28XXX


F15 Spjut500 g
Final8 aug 
Gréta Kátai03Ungern19,98
Johanna Hamvas03Ungern19,62

1 2 3 4 5 6 
G.KátaiXXX16,8218,9219,98
J.Hamvas13,1717,2018,0415,8116,2619,62



© Track & Field, Christer Falk